Tento článok načrtáva výskum, či terapia chladom môže pomôcť pri liečbe migrénovej bolesti a ponúka tipy, ako na tento účel použiť terapiu chladom.
Diskutuje tiež o tom, či liečba chladom môže zhoršiť bolesť pri migréne, a diskutuje o niektorých ďalších nefarmakologických spôsoboch liečby migrény
Čo je chladivá terapia?
Chladivá terapia je nefarmakologická terapia migrény, ktorá zahŕňa aplikáciu chladu na čelo a spánky, ktorá môže pomôcť zmierniť bolesť pri migréne.
Čo je migréna?
Migréna je neurologické ochorenie, ktoré spôsobuje miernu až silnú pulzujúcu, búšivú alebo pulzujúcu bolesť hlavy.
Čo hovorí výskum o terapii chladom na migrénu?
Štúdia z roku 2021 poznamenáva, že terapia chladom je najbežnejšou nefarmakologickou samostatne podávanou metódou úľavy od bolesti u ľudí, ktorí trpia migrénou.
Staršia štúdia z roku 2015 naznačuje, že terapia chladom môže pomôcť zmierniť bolesť pri migréne prostredníctvom rôznych mechanizmov vrátane:
- Vyvolania vazokonstrikcie: Aplikácia za studena sťahuje cievy, znižuje prietok krvi a opuch.
- Podpory analgézie: Aplikácia chladu spomaľuje vedenie nervov a pomáha zmierniť bolesť.
- Zníženia metabolickej aktivity: Liečba chladom znižuje potrebu tela po chemickom adenozíntrifosfáte (ATP), ktorý poháňa bunky tela. Štúdie naznačujú, že ATP sa môže podieľať na migrénových bolestiach hlavy.
V prehľade štúdií z roku 2022 sa skúmala účinnosť nasledujúcich intervencií chladovej terapie na zmiernenie bolesti pri migréne a iných symptómov migrény:
- čiapka so studeným gélom,
- studený gélový uzáver,
- intraorálne chladenie,
- biofeedback teploty pokožky,
- studený zábal s masážou
Autori štúdie dospeli k záveru, že intervencia chladovej terapie je účinnou liečbou na okamžitú úľavu od bolesti pri migréne. Je však potrebný ďalší výskum, aby sa stanovili jeho dlhodobejšie účinky na bolesť migrény a ďalšie symptómy.
Štúdia z roku 2020 skúmala účinky terapie studenou čiapkou na závažnosť a trvanie migrénových bolestí hlavy a na kvalitu života súvisiacu s migrénou (QOL).
V tejto štúdii výskumníci hodnotili hodnoty bolesti účastníkov štúdie pred a počas aplikácie studenej čiapky. Skóre bolesti sa výrazne znížilo po 30 minútach a 60 minútach po aplikácii studenej čiapky.
Skóre QOL (skóre kvality života) sa tiež významne zvýšilo po liečbe.
Autori štúdie dospeli k záveru, že aplikácia studenej čiapky na čelo počas záchvatu migrény pomohla znížiť závažnosť bolesti a zlepšiť QOL.
Zdroje, z ktorých čerpal tento článok:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/cold-therapy-for-migraines#does-it-help
https://jag.journalagent.com/agri/pdfs/AGRI_33_3_148_154.pdf
https://thejournalofheadacheandpain.biomedcentral.com/articles/10.1186/s10194-022-01535-4
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/jocn.16368
https://dergipark.org.tr/en/pub/clinexphealthsci/article/595444